blog o książkach
Blog > Komentarze do wpisu
Ryszard Ćwirlej "Upiory spacerują nad Wartą"

Warto przyjrzeć się bliżej temu autorowi i poszukać czegoś więcej. Ja osobiście skrycie uwielbiam kryminały z czasów PRL-u i tu mamy do czynienia właśnie z czymś takim. Jednak fakt, iż powieść powstała w czasach współczesnych oznacza, że nie jest skażona cenzurą i przez to jest o wiele ciekawsza. Na początku trzeba przyzwyczaić się do tempa akcji, zważywszy że w tamtych czasach brak było komputerów, komórek i wszelkich gadżetów, to przekaz informacji był zabójczo powolny. Zanim raport dotarł do odpowiednich ludzi mijały wieki. A jeszcze nie wszyscy milicjanci odpowiednio szybko kojarzyli fakty, więc zazwyczaj śledczy działali po omacku. Ten wolny przepływ danych nie spowalnia jednak akcji, śledzimy poczynania kilku bohaterów i przenosimy się po prostu tam, gdzie coś się dzieje. Autor opisuje coś, co znamy jako szarą komunistyczna rzeczywistość, bez papieru toaletowego, żarówek i dżinsów, ale wcale to tak ponuro i przygnębiająco nie wygląda. To jest po prostu męski punkt widzenia na skomplikowaną rzeczywistość lat 80-tych, gdzie każdy kombinował, aby żyć i nikt do nikogo o to pretensji nie miał. Zastanawia mnie tylko to morze alkoholu, jakie codziennie wypijali milicjanci, litry wódki i piwa poznańskiego w brązowej butelce (to w zielonej ponoć gorsze, czemu?). Jak oni pracowali ciągle na gazie? Dodatkową ciekawostką jest poznańska gwara, obficie występująca w tekście, ale autor zapobiegliwie na końcu umieścił słownik:)

Nad Wartą wędkarze znajdują ciało kobiety, ciało pozbawione głowy. Aby powiadomić milicję o makabrycznym odkryciu jeden z wędkarzy musi biec aż do pobliskiego sklepu – jak my żyliśmy beż komórek??? Głowę parę godzin później odnajduje kapitan przepływającego promu. Niestety okazuje się, że nie pasuje ona do ciała. Sprawą Łowcy Głów zajmują się milicjanci z komendy wojewódzkiej Alfred Marcinkowski, Mirosław Brodziak i młody szeregowiec z ZOMO Mariusz Blaszkowski. Wszystko wskazuje na to, że psychopatyczny morderca zafascynowany jest zachodnimi filmami grozy, trudno dostępnymi w szarej rzeczywistości PRL-u. Milicjanci podążają jednak tym tropem, jednocześnie próbując ustalić tożsamość ofiar i odnaleźć pozostałe części ciał. Czy im się uda bez komputerów i testów DNA?

Okazało się, że nominalnie jest to tom pierwszy serii Milicjanci z Poznania, choć chronologicznie drugi. Lecę szukać pozostałych i polecam.

czwartek, 26 czerwca 2014, polonisty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
foton.3
2014/06/27 07:19:27
Chciałem zapytać czy autor opierał się na jakiś relacjach dawnych milicjantów, czy to jest oparte na jakimś autentycznym podobnym zdarzeniu i czy ogólnie opis pasuje do realiów lat 80tych?, znaczy ile lat ma autor?
-
polonisty
2014/08/07 00:04:33
foton.3
???replika.eu/index.php?k=aut&l=%C6&id=9 albo na Wiki sprawdź:)
-
Gość: Pogoda, 196.196.150.*
2018/07/14 17:24:15
Sat24, Sat 24
Pogoda, Prognoza pogody
US National Forecast
Weather Forecast
Wetter, Wettervorhersage, Wetterbericht
Meteo, Previsioni Meteo Italia
Météo France
United Kingdom Weather
Clima de Espana
Väder
Australia Weather
Canada Weather
Vr
Vejr
Clima


Clima
Wetter
Weer
New Zealand Weather
Ireland Weather

Test prędkości internetu
Speedtest, Speed Test
DSL Geschwindigkeit testen
Test di velocit Internet
Test de velocidad
Test de vitesse Internet
stat4u