blog o książkach
Blog > Komentarze do wpisu
Marta Obuch "Łopatą do serca"

Dopiero po chwili zorientowałam się, że już coś tej autorki czytałam:) O Częstochowie – pamiętam, więc nie jest źle (Oki sprawdziłam szybciutko, bo mogłam się pomylić). Tamta poprzednia powieść była fajna, ale krótkawa.

Ta jest dłuższa, ale za to… no właśnie. Co tu jest nie tak? Czy język może być zbyt… eee… kolokwialny? Barwny? Potoczny? (no nie zrozumcie mnie źle, tu nie ma przekleństw, ani długaśnych opisów przyrody, nie ma zdań na pół strony, ani socjolektów). Język powieści jest żywy i zabawny, ale czy może się przejeść? Fajna fabuła, fajny język, ale za dużo tu potoczności. Przygłusza akcję (sama się dziwię, że to piszę, bo ja jestem czuła na punkcie języka i jego swobodnych „aranżacji”). Przygniótł mnie sposób wysławiania się bohaterów, w zasadzie gdyby autorka ograniczyła się do wypowiedzi bohaterów, to jeszcze by uszło, ale tego jest więcej. Aż momentami tylko przelatywałam wzrokiem po dialogach, bo chciałam poznać akcję a rozpraszał mnie szpan językowy… (no nie wierzę, że to piszę!)

Michalina to żona idealna, ma piękne mieszkanie, dobrze rozwijająca się firmę i bogatego męża. Z tym, że mąż to mafijny boss, na dodatek skąpy, ma kochankę – głupiutką i bez gustu i siedzi w więzieniu. Ale o tych rewelacjach Misia dowiaduje się, dopiero gdy zostaje porwana przez współpracowników męża. Dowiaduje się też wtedy, że prawa ręka męża – niejaki Igła – ma zamiar zamieszkać z nią i jej strzec. Misia próbuje wybić mu to z głowy łopatą. Bezskutecznie. Próbuje też poznać resztę tajemnic męża i pomóc pewnemu policjantowi w śledztwie.

Ciekawe jak z taką książką poradzili by sobie obcokrajowcy uczący się języka;) Okładka zaś krzyczy; jestem czytadełkiem! i jest do bólu dosłowna.

czwartek, 23 stycznia 2014, polonisty
Tagi: Marta Obuch

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Pogoda, 196.196.150.*
2018/07/14 17:25:28
Sat24, Sat 24
Pogoda, Prognoza pogody
US National Forecast
Weather Forecast
Wetter, Wettervorhersage, Wetterbericht
Meteo, Previsioni Meteo Italia
Météo France
United Kingdom Weather
Clima de Espana
Väder
Australia Weather
Canada Weather
Vr
Vejr
Clima


Clima
Wetter
Weer
New Zealand Weather
Ireland Weather

Test prędkości internetu
Speedtest, Speed Test
DSL Geschwindigkeit testen
Test di velocit Internet
Test de velocidad
Test de vitesse Internet
stat4u