blog o książkach
Blog > Komentarze do wpisu
Faith Hunter "Zmiennoskóra"

Świat jest niesprawiedliwy, wydawnictwa bezduszne, a ja znów to zrobiłam… Mam talent do wyłapywania serii:( Czemu ONI nie ich kontynuują?! Jeżeli część pierwsza wydana została w czerwcu 2012, to już powinna pojawić się dwójka! Chyba wydawnictwo powinno wiedzieć, że tłumaczy serię???

Czy ja wspominałam kiedyś o Anicie Blake? Bo całego wpisu chyba jeszcze tu nie popełniłam… Jakoś wydawnictwo Prószyński nie wydaje kolejnych tomów!!! No ok. jest ich z 18 (a dopiero na 8 jesteśmy), ale jak się powiedziało A to trzeba dociągnąć do S… Nie o Anicie chcę jednak opowiedzieć, ale mi się skojarzyły te powieści. Dosyć podobne są – podobny koncept. Obie należą do gatunku urban fantasy i obie opowiadają o łowczyniach wampirów. Tylko te łowczynie są „czymś innym”. Anita jest nekromantką, a Jane - Bestią.

Książkę łatwo jest mi polecać, bo czyta się ją szybko i przyjemnie, choć tłumaczenie czasem jakby szwankuje. Nie jest to może jakiś rewolucyjny koncept, są wampiry, zmiennokształtni, czarownice. Niby same znane dziwy, ale w jakiś sposób innowacyjne. Nie ma kopiowania, ale też nie czuje się, że coś jest udziwnione na siłę, byleby tylko się wyróżnić. Niezła, spójna fabuła. Tylko w 4 częściach (ja wiem o 4, jak będzie 18 to się zapłaczę – lubię kończyć, jak już zaczęłam).

Książka opowiada o zmiennokształtnej, jakoś nigdy nie zastanawiałam się nad tym, że nazwa ta sugeruje, że dana osoba może zmieniać kształt, że w sumie nie musi zmieniać się tylko w jeden gatunek zwierzaka, ale we wszystkie… Jane mówi o sobie zmiennoskóra, też dobrze. Tak więc nasza bohaterka może być dowolnym zwierzakiem, ale preferuje kotki. Niestety na odwieczne pytanie, skąd wzięły się wampiry, w tomie pierwszym nie znajdziemy odpowiedzi:) Skąd się wzięły inne dziwadła, też zresztą nie, ale Jane jakoś wyjątkowo interesuje się genezą krwiopijców.

Jane Yellowrock otrzymuje zlecenie zabicia zdziczałego wampira. Jedzie do Nowego Orleanu, by je wykonać. Za wywiązanie się z umowy w ciągu 10 dni, Jane otrzyma premię, czas wiec goni a wampirza polityka bruździ. Wampiry wyczuwają, że Jane jest inna, że nie jest człowiekiem i reagują na nią dość agresywnie – przynajmniej z początku, później raczej mają ochotę skosztować jej krwi. Bestia Jane- dzika i niepokorna kocica- lubi przejmować kontrolę nad ciałem w trudnych momentach, nad ich ciałem, gdyż Jane dzieli ciało z Bestią. Jane ma bardzo wyczulone zmysły, jednak i jej i Bestii trudno jest wyczuć zapach odszczepieńca, zupełnie jakby dziki wampir zmieniał zapach… jakby stawał się za każdym razem kimś innym, różnymi osobami… jakby był zmiennokształtnym. Jane nie chce uwierzyć, że mordercą może być ktoś taki jak ona, woli wierzyć w zdziczałego wampira, magię i inne wytłumaczenia. Jednak mimo wątpliwości kobieta co noc przemierza miasto pod postacią wielkiego kota, bądź sowy, w poszukiwaniu ulotnych tropów. Czy uda jej się trafić do kryjówki wampira, zanim ten zabije kolejne osoby, i to nie tylko śmiertelnych – wamp poluje też na inne wampiry… i czy Bestia nie będzie chciała przejąć kontroli nad Jane?

Kurcze, dopiero teraz widzę, jak trudno przedstawić tę fabułę… jak się czytało, to się tak nie gmatwało…

Polecam, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość:(

piątek, 18 października 2013, polonisty
Tagi: Faith Hunter

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2013/10/19 09:05:36
Hehe, to w ogóle zastanawiające, ilu pisarzy tworzy serie!!
-
polonisty
2013/10/19 19:56:15
wszyscy:( jak coś się spodoba to ciągną...
stat4u