blog o książkach
Blog > Komentarze do wpisu
Danuta Awolusi "Na wysokim niebie"

Nie wiem, czy pisania można się nauczyć. Zawsze wydawało mi się na przykład, że malowania można, ale czegoś i tak będzie brakować. Pewnie z pisaniem jest podobnie, liczy się warsztat i talent.

Lubię kiedy słowa same płyną, kiedy idealnie się układają, bez kantów i zastanawiania się, czy są dobrze użyte. Lubię kiedy autor bawi się słowami, gra z czytelnikiem i nie traktuje go jak głupiego. Lubię kiedy stawia zadania przed czytelnikiem i lubię kiedy tym zadaniom udaje mi się sprostać. Lubię kiedy pisarz umie przedstawiać emocje, kiedy logicznie prowadzi akcję i gdy umiejętnie buduje napięcie.

Lubię książkę Danusi Na wysokim niebie. To wszystko powyżej można powiedzieć właśnie o niej. Co do warsztatu nie miałam wątpliwości, regularnie czytuję jej blog… i jeszcze to opowiadanie z Blogerzy książki piszą. Talentu także tu nie brakuje. Mogło by być trochę dłużej, temat można by bardziej docisnąć, ale jak na debiut, to jest rewelacyjnie.

Jakieś trzynaście lat temu przeczytałam Most do Terabithii Katherine Peterson - trochę podobną powieść, i spłakałam się jak bóbr. W tym przypadku – czytając Na wysokim niebie, też sobie popłakałam. Na wysokim niebie, to nie jest powieść jaką bym świadomie wybrała na obecnym etapie mego żywota. To nie fantastyka, ani kryminał, ani komedia, kurcze nawet nie romans historyczny. Ale na dobre książki czasem wpada się przez przypadek (choć tu przypadku nie było). To obyczajówka chyba, tak trochę grawitująca ku młodzieży? Dramat?

Autorka porusza w niej bardzo rzeczywisty i aktualny (niestety) problem. Właściwie cały szereg problemów dotykających dzieci – bieda, nietolerancja wśród rówieśników, niekompetencja nauczycieli i pedagogów, agresja… Książka ta przypomina, że szkoła uczy przede wszystkim radzenia sobie w życiu i wśród rówieśników. Ale pokazuje też nam prawdziwą siłę ducha, siłę przyjaźni i siłę literatury:)

Ania jest bardzo zaniedbanym dzieckiem. W szkole wszyscy z niej kpią, prześladują ją i unikają jej towarzystwa. Oskarżają o najgorsze, tylko dlatego że jest brudna, zaniedbana i pochodzi z biednej rodziny. W domu nikt nie zwraca na nią uwagi. Dziewczynka znajduje swój azyl w świecie literatury. Dzięki książkom zaprzyjaźnia się z panią bibliotekarką, jedyną osobą, która nie patrzy tylko na powierzchowność, lecz dostrzega zalety Ani. Bohaterka pomału wychodzi ze swojego kokonu bezpieczeństwa, podejmuje wyzwania, znajduje przyjaźń i akceptację, podejmuje działania, które mogą ją wiele kosztować – może wiele zyskać, ale i wiele stracić. Jednak Ania to mądra dziewczynka, potrafi pomóc nie tylko sobie, ale i innym. Znajdzie szczęście? Przeczytacie, zobaczycie.

POLECAM BARDZO!!!

Jakiś aktor powiedział kiedyś, że trudniej jest rozbawić widza, niż zmusić do płakania. Więc oto kolejne zadanie przed autorką. Danusiu nie waż się przestawać pisać!!! Robisz to świetnie, spraw by następnym razem czytelnicy płakali z radości!!!

Bardzo dziękuję autorce, za możliwość przeczytania tej książki. Premiera już 16 października!!!

piątek, 11 października 2013, polonisty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Beata Kobierowska, *.dynamic.chello.pl
2013/10/12 09:10:41
Podpisuję się rękami i nogami pod Twoim tekstem :-). Myślę to samo.
-
bookfa
2013/10/12 10:31:10
"siła literatury"
doskonałe określenie mocy i roli książek w życiu bohaterki :)
-
avo_lusion
2013/10/12 19:16:47
Kochana, wiele dla mnie znaczy ta recenzja. Dziękuję za nią!!! :)
-
polonisty
2013/10/12 20:20:58
avo_lusion
książka wciąga od pierwszych stron i daje do myślenia. dzięki raz jeszcze, że i o mnie pomyślałaś:*

bookfa
książkowy świat był ucieczką i jednocześnie pomógł Ani wyjść do ludzi:) ja też wierzę w tę siłę:)

Beatka
Super, kto by pomyślał, że nasza Danusia tak świetnie pisze;P bardzo mi się podobało
-
avo_lusion
2013/10/12 20:43:56
Nie mogłam inaczej!!! :)
-
krainaczytania
2013/10/13 13:58:08
Ja przeczytałam tylko te trzy rozdziały, które Autorka udostępniła na blogu i już po nich wiadomo, że książka rozwala emocjonalnie. Widzę, że powieść naszej koleżanki zbiera same pochlebne opinie. Jak już książka wejdzie do księgarń, to będę mieć ją na uwadze. :-)
-
Gość: Pogoda, 196.196.150.*
2018/07/14 17:26:03
Sat24, Sat 24
Pogoda, Prognoza pogody
US National Forecast
Weather Forecast
Wetter, Wettervorhersage, Wetterbericht
Meteo, Previsioni Meteo Italia
Météo France
United Kingdom Weather
Clima de Espana
Väder
Australia Weather
Canada Weather
Vr
Vejr
Clima


Clima
Wetter
Weer
New Zealand Weather
Ireland Weather

Test prędkości internetu
Speedtest, Speed Test
DSL Geschwindigkeit testen
Test di velocit Internet
Test de velocidad
Test de vitesse Internet
stat4u